Medarbejdere

Ribe VikingeCenter og Produktionsskolen Lustrupholm

Administrationen
Tel. +45 75 411 611
Administrationen er åbent mandag til fredag fra kl. 08:00 til 15:00.

Bjarne Clement

Leder
bjarne@ribevikingecenter.dk
Mobil 20 41 80 22

Karen Nørgaard

Leder
karen@ribevikingecenter.dk

Mikkel Fisker Laursen

Bygmester
mikkel@ribevikingecenter.dk
Mobil 51 23 05 80

Lise-Lotte Jørgensen

Bogholder
lise-lotte@ribevikingecenter.dk

Annette Nikolajsen

Administration
forkontoret@ribevikingecenter.dk

Maiken Lund

Administration
maiken@ribevikingecenter.dk

Diana Bertelsen

PR, markedsføring og butiksansvarlig
diana@ribevikingecenter.dk

Christin V. Clausen

Dramaturg og formidler
christin@ribevikingecenter.dk

Erling Mario Madsen

Arkæolog, KUU underviser og formidler; Børneaktiviteter og skoletjeneste
erling@ribevikingecenter.dk

Bjørn Edelmann Nielsen

Vejleder, KUU underviser og formidler; Kriger, bueskytte, skoletjeneste
bjoern@ribevikingecenter.dk

Martin Holm Bangsø

KUU underviser og kontaktperson
martin@ribevikingecenter.dk

Kristen Nedergaard Dreiøe

KUU underviser og kontaktperson
kristen@ribevikingecenter.dk

Gudrun Gotved

Linjeleder og formidler; Tekstil, vølve m.m.
gudrun@ribevikingecenter.dk

Torben Larsen

Linjeleder og formidler; Tømrer, smed, falkoner
torben@ribevikingecenter.dk
Mobil 22 81 62 65

Dan Hansen

Linjeleder og formidler; Landbrug, dyr
dan@ribevikingecenter.dk

Rasmus Errebo

Køkkenchef og linjeleder; Køkken og café
rasmus@ribevikingecenter.dk

Karsten Kristiansen

Linje back-up og formidler; Tømrer, smed

Lars Jensen Skov

Linje back-up og formidler; Landbrug, dyr

Hans Jørgen Jacobsen

Linje back-up og formidler; Landbrug, dyr

Else Damgaard

Linje back-up og køkken- og cafémedarbejder

Tina Hansen

Køkken- og cafémedarbejder

Birthe Falkenberg

Køkken- og cafémedarbejder og butiksmedarbejder

Pia Silber

Køkken- og cafémedarbejder og butiksmedarbejder

Ingeborg Klindt

Køkken- og cafémedarbejder

Brian Wind

Linjeleder, håndværker og leder af pedelteamet
brian@ribevikingecenter.dk

Palle Nielsen

Linje back-up, pedel og servicemedarbejder

Johnny Gerken

Pedel og servicemedarbejder

Kasper Volder Møller

Pedel og servicemedarbejder

Bjarne Lauridsen

Pedel og servicemedarbejder

Johnny Bruun

Håndværker og formidler; Sølv

Flemming Lundholm

Væver og formidler; Tekstil
flemming@ribevikingecenter.dk

Trine Theut

Formidler; Ler, glas, rav, maling
trine@ribevikingecenter.dk

Leni Bruun

Formidler; Glas 

Carsten Vemming

Tømrer og formidler på havne- og kirkebyggeriet

Christian Riedl

Tømrer og formidler på havne- og kirkebyggeriet

Kai Zausch

Tømrer, bådebygger og formidler på havne- og kirkebyggeriet

Brian Førby Jensen

Tømrer og formidler på havne- og kirkebyggeriet

Jasper Jammer

Tømrer og formidler på havne- og kirkebyggeriet